AN UNBIASED VIEW OF şAH DAMARı (KAROTIS STENT) IşLEMLERI DIş HEKIMLIğI

An Unbiased View of şah damarı (karotis stent) işlemleri diş hekimliği

An Unbiased View of şah damarı (karotis stent) işlemleri diş hekimliği

Blog Article

Bazı genlerdeki mutasyonlar, kolesterol düzeylerinin regülasyonunda bozukluklara neden olabilir ve bu da kalp krizi riskini artworkırabilir. Ayrıca, kan pıhtılaşmasıyla ilgili genlerdeki değişiklikler de kalp krizi riskini etkileyebilir.

Aortun anatomik yapısının ve kan akışının iyi bir şekilde anlaşılması, cerrahın ameliyat sırasında doğru kararlar almasını sağlar.

Bazı durumlarda ve asendan aortayı içermeyen bazı anevrizmalarda “stent greft tamiri” diye bilinen yeni bir tamir yöntemi vardır. Abdominal anevrizma tamiri için minimal invaziv bir tedavi yöntemidir.

Diğer possibility faktörleri ve yaşam tarzı alışkanlıkları da etkili olabilir. Kalp sağlığını korumak için genetik yatkınlığın yanı sıra sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, düzenli tıbbi kontroller yapmak ve danger faktörlerini yönetmek önemlidir.

Abdominal aort anevrizmalarında ilk belirtilerin hayatı tehdit edebilen rüptür ile birlikte oluşması oldukça istenmeyen bir durumdur. Bu yüzden belli durumlarda abdominal aort anevrizmasından şüphelenildiğinde tarama testleri yapılır. Taramalar genelde ultrason ile yapılır. 

Aort anevrizması için kanıtlanmış tek yaşam tarzı faktörü sigara içmektir. Sigara hem aort anevrizmasının oluşumunu hem de var olan anevrizmanın yırtılma olasılığını arttırır.

Abdominal aort anevrimzsında narkoz kullanılmasa da torakal aort anevrimzlarında seyrek de olsa narkoz gerekebilir. Ancak biz genel anesteziyi olabildiğne az kullanmaya ve hastalara ek hazard oluşturmamaya çalışıyoruz.

Atardamarın bu hasarlanmış kısmı içindeki kanın basıncıyla gerilebilir veya balonlaşabilir. Böylece anevrizma oluşur. 

Kalp sağlığını iyileştirmek için sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek her yaşta önemlidir ve kalp krizi riskini azaltmada büyük bir rol oynar.

Aort anevrizmalarının tedavisi genellikle cerrahi müdahale gerektiren ciddi bir durumdur ve bu alanda uzmanlaşmış doktorlar tarafından yönetilmesi önemlidir.

Abdominal Detay yani karın atardamarında gelişen anevrizma ile tedavisi çOkay benzerdir. Tedaviye karar verildiğinde iki tedavi yöntemi vardır. Ameliyat ve anjiyografi ile tedavi.

Kalsifikasyon damarlarda oluşan kireç tabakası olarak nitelendirilebilinir. Aynı zamanda vücutta depolanan kalsiyuma da kalsifikasyon advertı verilmektedir. Genel olarak kemik dokularında oluşan bu durum; bazı durumlarda vücutta bulunan kıkırdak ya da atardamarlarda ortaya çıkabilmektedir.

Röntgen ışınlarına maruz kalma: Balonlu anjiyo işlemi sırasında röntgen görüntüleme kullanılır ve bu da hastanın bir miktar radyasyona maruz kalmasına neden olabilir.

Aort damarında yırtılma olan bir hasta aniden şiddetli bir göğüs ağrısına maruz kalır. Dayanılmaz bir şiddete sahip olan bu ağrılar sırasında iç organların parçalandığı hissine kapınılır.

Report this page